Hljeb 80 centi, jaja skuplja 25 odsto

Bez autora
Mar 16 2022

Počinju da se ostvaruju strahovanja građana o poskupljenjima osnovnih namirnica. Hljeb bi mogao da košta 80 centi, a i jaja će poskupjeti do četiri centa. Iz Unije poslodavaca kažu da privreda nema mogućnosti da snizi cijene, već da je država na potezu.

Dok svi vode svoje računice, građani jedva raspoređuju primanja.

Radmila pažljivo razmišlja koje obroke će spremati svakodnevno. Otkad su cijene namirnica počele da idu na gore, još je, kaže, opreznija.

"Bez svega možemo izgleda, sad moramo da se navikavamo, ne možete da kupite šta hoćete, nego šta morate. Ja nemam tolika primanja nego to što imam raspoređujem, što nemam nemam i završena priča", kaže Radmila.

Kako sada stvari stoje, priča o poskupljenju tek počinje, jer predstavnici pekarske industrije razmišljaju da cijenu vekne hljeba povećaju na 80 centi. To potvrđuje i pekar Hasan Ramović.

"Cijene energenata tako utiču na cijene hljeba i ako se ne nađe način da se to zaustavi poskupljenje je neminovno. Ili ćemo ostati bez hljeba ili će poskupiti", kazao je Ramović.

O cijeni hljeba u četvrtak će s pekarima razgovarati predstavnici nadležnih ministarstava. No izvjesno je da će i jaja biti skuplja i 25 odsto, poručuju iz Udruženja živinara Crne Gore.

"Poskupljenje jaja će biti u narednih par dana. Očekujemo da će od ponedjeljka biti promijenjene cijene u maloprodaji. Očekujemo poskupljenje od 25 odsto što znači da zavisno od veličine i vrste jaja poskupljenje će biti od dva do četiri centra", navodi Luka Jokić član Udruženja živinara Crne Gore.

Zbog svega najavljenog, iz Centra za zaštitu potrošača očekuju brzu reakciju države.

Da država ima mehanizme da zaštiti džepove građana smatraju i u Uniji poslodavaca. Ipak, poručuju da privrednici za sada nemaju mogućnost da zaštite unutrašnje tržište.

"Država mora da nađe prostor da se odrekne svojih prihoda i primanja. Mi nažalost nemamo i dan danas robne rezerve, to bi nas u kratkom roku zašititio i amortizovalo bi cjenovne udare, smatra Filip Lazović iz Unije poslodavaca.

Umanjenje cijena goriva, smatraju u Privrednoj komori jedan je od prvih koraka koje država treba da sprovede. Poručuju i da je zakon o privremenim mjerama za ograničavanje cijena proizvoda još jedan način kojim bi se moglo pomoći potrošačima.

A dok se nadležni ne dogovore, građani će nastavati kao i do sada. Radmila će i sjutra na pijacu. No koliko god da koštaju namirnice i koliko god novca da troši, ima poruku za sve.

"U miru je sladak i suvi hljeb", poručuje ona.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik